Достапни линкови

logo-print

Невладини организации пред суд во Египет за нелегално финансирање


Полицаец пред канцелариите на една невладина организација во Каиро

Полицаец пред канцелариите на една невладина организација во Каиро

Во Египет најмалку 44 лица, меѓу кои има и Американци ќе бидат изведени пред суд за финансирање на невладините организации. Претходно властите соопштија дека ќе им се суди на 40 лица.
Тие се обвинети за отварање на меѓународни организации во Египет без лиценца од владата и примање на нелегални финансиски средства.
Американскиот државен секретар Хилари Клинтон вчера изјави дека помошта на Вашингтон во Египет ќе биде истражена.
XS
SM
MD
LG