Достапни линкови

logo-print

Итна средба на грчките лидери за должничката криза


Грчкиот премиер Лукас Пападемос

Грчкиот премиер Лукас Пападемос

Грчкиот премиер Лукас Пападемос ќе одржи итна средба со политичките лидери од земјата откако преговорите со ЕУ и ММФ не продуцираа план за спас. Лидерите на трите партии кои ја поддржуваат власта, Јоргос Папандреу, Антонис Самарас, Јоргос Каратзаферис ќе мора да најдат начин да ги премостат приговорите на кредиторите на новите мерки за штедење.
Министрите на еврозоната требаше да се сретнат утре да разговараат за Грција, но состанокот е откажан.
XS
SM
MD
LG