Достапни линкови

logo-print

Втор круг на гласање на претседателските избори во Финска


илустрација

илустрација

Во Финска денеска се одржуваа вториот круг на гласање на претседателските избори во земјата. Кандидатот на конзервативна партија, Саули Нинистои е во трка против првиот геј претседателски кандидат на Зелената партија, Пека Хависто.
Според аналитичарите 63 годишниот Нинисто има кредибилитет, поради неговото искуство како поранешен министер за финансии за време на финансиската криза во Европа, додека 53 годишниот Хависто кој отворено ја призна својата сексуална определба ќе ја загуби поддршката меѓу постарите и конзервативни Финци.
XS
SM
MD
LG