Достапни линкови

logo-print

Пакистанскиот премиер на мировни разговори за Авганистан во Катар


Пакистанскиот премиер Јусуф Раза Гилани.

Пакистанскиот премиер Јусуф Раза Гилани.

Пакистанскиот премиер Јусуф Раза Гилани наредната недела ќе патува во Катар на разговори за примирје со Талибанците во Авганистан. Пакистан беше мета на критики дека ги попречува мировните напори во Авганистан со тоа што им помага на Талибанците од мрежата Хакани. Авганистанските Талибанци минатиот месец објавија дека отвораат политичка канцеларија во Катар, чекор на кој се гледаше како на напредок кон постигнување мировен договор.
XS
SM
MD
LG