Достапни линкови

logo-print

Русија не може да ја поддржи резолуцијата за Сирија


Заменик шефот на руската дипломатија Генадиј Гатилов изјави дека неговата земја не може да ја поддржи предлог резолуцијата на Советот за безбедност на Обединетите нации за Сирија. Тој прецизира дека измените кои биле направени во текстот не биле доволни. Во предлогот сега изрично не се бара од претседателот Башар ал Асад да ја напушти функцијата. Во меѓувреме, активисти за човекови права соопштија дека во денешните судири со безбедносните сили во Сирија биле убиени најмалку 20 луѓе.
XS
SM
MD
LG