Достапни линкови

logo-print

Намален извозот на руски гас во Европа


Австрија пријави намалување на снабдувањето на рускиот природен гас наменет за земјите од Европа, поради ниските температури кои однесоа околу 160 животи низ стариот континет.
Австриската енергетска компанија ОМВ соопшти дека набавката на гасот за центарот Баумгартен е намалена за 30 насто, поради поголемата потрошувачка во Русија. Рекорно ниски температури до – 30 беа измерени во Источна Европа изминатите денови.
XS
SM
MD
LG