Достапни линкови

Верските заедници апелираат да се смират меѓуетничките и верски тензии


Реис ул Улема на Исламската верска заедница, Сулејман еф. Реџепи

Реис ул Улема на Исламската верска заедница, Сулејман еф. Реџепи

Лидерите на верските заедници апелира до јавноста да престанат сите видови на меѓусебно навредување и омаловажување по верска и национална основа и да престанат обесчестувањата на верските објекти.
Во нивното соопштение е наведено дека Македонија е наша заедничка држава и сите се должни заедно да ја чуваат и да го одржуваат мирот и спокојството, како и да ги почитуваат религиозните и етничките посебности.
Поглаварите на црквите и верските заедници во Македонија денеска се сретнаа во седиштето на Исламската верска заедница, поради случувањата во струшко.
XS
SM
MD
LG