Достапни линкови

logo-print

Шведските обвинители го потврдија случајот против Асанж


Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж

Шведските обвинители сооштија дека е валидна одлуката на британскиот Врховен суд да го екстрадира основачот на веб сајтот Викиликс, Џулијан Асанж во Шведска, каде е обвинет за сексуална злоупотреба.
Асанж ги негираше обвинувањата, кои според него се политички мотивирани. Неговите адвокати вчера на Врховниот суд му соопштија дека неможат да го екстрадираат Асанж во Шведска, бидејќи тамошните обвинители немале правно овластување да го наредат неговото апсење во декември 2010.
XS
SM
MD
LG