Достапни линкови

logo-print

Русија нема да ја запре продажбата на оружје на Сирија


Рускиот заменик министер за одбрана Анатоли Антонов

Рускиот заменик министер за одбрана Анатоли Антонов

Рускиот заменик министер за одбрана Анатоли Антонов изјави дека Москва нема да ја прекине продажбата на оружје на режимот на сирискиот претседател Башар ал Асад, кој е еден од најголемите клиенти на земјата.
Русија е против резолуцијата на ОН за Сирија во која се повикува сирискиот претседател да ја напушти функцијата за да се стави крај на немирите во земјата. Американскиот државен секретар Хилари Клинтон изјави дека за прашањето ќе разговара со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на безбедносната конференција во Минхен, која ќе се одржи наредниот викенд.
XS
SM
MD
LG