Достапни линкови

logo-print

Судски процес против Премиерот на Пакистан


Врховниот суд на Пакистан соопшти дека ќе премиерот Јусуф Раза Гилани ќе биде обвинет за неговиот неуспех да се преземе акција за повторно отворање на случајот за корупцијата против претседателот Асиф Али Зардари. Судот соопшти дека процесот против Гилани ќе започне на 13 февруари.
Премиерот може да се соочи шест месеци во затвор и да биде сменет од должноста ако биде осуден.
Владата на Гилани одби судски налози да побара од Швајцарија повторно да биде отворен случајот за корупција против Зардари кој датира од 90 тите години, бидејки претседателот ужива имунитет од гонење додека е на функција.
XS
SM
MD
LG