Достапни линкови

logo-print

Ангела Меркел во посета на Кина


Германскиот канцелар Ангела Меркел пристигна во Пекинг каде од кинеското раководство треба да побара да изврши притисок врз Иран да биде по отворен и транспарентен во врска со нуклеарната програма.
Таа со претседателот Ху Цинтао и премиерот Вен Џибао ќе дискутира за новите санкции против Иран кои Кина одбива да ги подржи. Кина е е еден од најголемите увозници на нафта од Иран.
Во рамките на три дневната посета Меркел ќе разговара и за ситуацијата во Сирија и кризата во евро – зоната. Таа а придружувана од голема бизнис делегација.
XS
SM
MD
LG