Достапни линкови

logo-print

Од нуклеарниот реaктор Фукушима се излеала контаминирана вода


Операторите што работат на одржување на нуклеарната централа Фукушима изјавија дека се излеале осум тони радиоктивна вода од реакторот. Официјални претставници рекоа дека наверојатно причина за излевањето вода од нуклеарниот реактор биле смрзнувачките температури. Земјотресот и цунамито беа причина за голема нуклеарна катастрофа што минатиот март се случи во оваа централа.
XS
SM
MD
LG