Достапни линкови

logo-print

Русија очекува дебата за резолуцијата за Сирија да трае со денови


Рускиот заменик министер за надворешни работи Генади Гатилов

Рускиот заменик министер за надворешни работи Генади Гатилов

Рускиот заменик министер за надворешни работи Генади Гатилов изјави дека дебата во Безбедносниот Совет на ОН за кризата во Сирија најверојатно ќе трае со денови. Според него потребно е повеќе време за да се гласа за драфт резолуцијата за Сирија, што Гатилов смета дека нема да се случи во наредните денови.
Во резолуцијата се повикува сирискиот претседател Башар ал Асад да се повлече од функцијата.
XS
SM
MD
LG