Достапни линкови

logo-print

Ахмадинеџад го претстави годишниот буџет на Иран


Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад

Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад

Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад го претстави буџетот кој според критичарите нема да ги реши економските проблеми, кои настанаа во земјата поради меѓународните санкции заради нуклерната програма.
Говорејќи пред Парламентот Ахмадинеџад рече дека буџетот ќе изнесува 415 милијарди долари и е проектиран врз основа на зголемување на данокот, што ќе овоможи за одбрана да бидат потрошени двојно повеќе пари.
Во буџетот е предвидено и кратење на владините трошоци и зголемување на инвестиците во развојни проекти, на што се гледа како на популистички потег, пред парламентарните избори наредниот месец.
XS
SM
MD
LG