Достапни линкови

logo-print

Тужба против капетанот на Коста Конкордија


Италијанскиот брод Коста Конкордија

Италијанскиот брод Коста Конкордија

Група на деветнаесет германски туристи поднеле тужба во нивната земја против капетанот на италијанскиот брод Коста Конкордија, која се насука во близина на Тоскана.
Нивниот адвокат, Ханс Реинхард изјави дека капетанот Франческо Четино ги изложил патниците на опасност и не успеал да им обезбеди помош на лицата во неволја. Според адвокататот целта на тужбата не е Четино да заврши на суд, туку да се зголемат барањата за оштета од италијанската бродска компанија.
XS
SM
MD
LG