Достапни линкови

logo-print

Казахстански активист за човекови права ќе биде ослободен од затвор


Казахстанскиот активист за човекови права Јевгени Жовтис

Казахстанскиот активист за човекови права Јевгени Жовтис

Казахстанскиот активист за човекови права Јевгени Жовтис ќе биде амнестиран, откако отслужи повеќе од половина од четиригодишната затворска казна за убиство. Жовтис кој е поранешен шеф на казахстанското меѓународно биро за човекови права во телефонски разговор со Радио Слободна Европа изјави дека ќе излезе од затвор за 15 дена.
Жовтис беше осуден на 4 години затвор во 2009 година, бидејќи со својот автомобил згази пешак. Неговото судење беше окарактеризирано како политички мотивирано и беше критикувано од меѓународната заедница.
XS
SM
MD
LG