Достапни линкови

logo-print

Талибанците негираат дека ќе преговараат со авганистанските власти


Талибанци

Талибанци

Авганистанските талибанци негираа дека наскоро ќе започнат мировни преговори во Саудиска Арабија со администрацијата на авганистанскиот претседател Хамид Карзаи.
Нивниот потпарол Забихулах Мујахид изјави дека талибанците се обидуваат да пронајдат заеднички јазик со меѓународната заедница, преку канцеларијата за врски во Катар.
Но според него, талибанците не го достигнале крајниот процес на преговорите со САД и со нивните сојузници, бидејќи потребно е да се спроведат некои мерки за да се создаде доверба.
XS
SM
MD
LG