Достапни линкови

logo-print

Милитантите убиле единаесет војници во Пакистан


Пакистанските власти соопштија дека милитантите во северозападната покраина Балочистан убиле 11 војници. Пакистанскиот сервис на Радио Слободна Европа јави дека етничка сепаратистичка група наречена Армија за ослободување на Балоч ја преземала одговорноста за нападот.
Групата е составена од членови на клановите Бугти и Мари кои од 2004 година се борат за политичка автономија и поголема поделба на профитот од нафтата и минералните резерви во покраината.
XS
SM
MD
LG