Достапни линкови

logo-print

Победа на Мит Ромни во Флорида


Мит Ромни

Мит Ромни

Мит Ромни извојува голема победа на прелиминарните избори во американската сојузна држава Флорида за кандидат на Републиканската партија за претседателските избори во ноември годинава.
По пребројувањето на речиси сите гласови, поранешниот гувернер на Масачусетс освоил 46 проценти, а на второ место е поранешниот спикер на Претставничкиот дом Њут Гингрич со 32 насто.
Другите кандидати, поранешниот сенатор Рик Санторум и конгресменот Рон Пол освоиле 13 и 7 проценти од гласовите.
XS
SM
MD
LG