Достапни линкови

logo-print

Францускиот уставен суд ќе го разгледува законот за геноцидот врз Ерменците


Горниот дом на францускиот парламент

Горниот дом на францускиот парламент

Повеќе од 140 француски пратеници и сенатори побараа Уставниот суд да ја испита законитоста на новиот предлог закон со кој кривично ќе одговараат оние кои го негираат геноцидот врз Ерменците од страна на Отоманските Турци кој се случил пред еден век.
Двата дома на францускиот Парламент го усвоија законот во изминатиов период, по што следеше остра реакција од страна на Турција.
Францускиот претседател Никола Саркози треба во февруари да го потпише предлог законот за тој да стапи на сила.
XS
SM
MD
LG