Достапни линкови

logo-print

Шпанскиот суд одби да го отфрли случајот на судијата Гарсон


Судијата Балтазар Гарсон

Судијата Балтазар Гарсон

Шпанскиот врховен суд го одби барањето за отфрлање на случајот против судијата Балтазар Гарсон. Најпознатиот шпански судија е обвинет поради тоа што нарачал истрага за масовните убиства на околу 114 илјади лица од страна на силите лојални на поранешниот диктатор генералот Франко.
Гарсон со таквата одлука направил пречекорување на неговите овластувања, поради тоа што наводните кривични дела биле амнестирани во 1997 година, кога Шпанија беше во транзиција кон демократија, две години по смртта на Франко.
XS
SM
MD
LG