Достапни линкови

logo-print

Засилени мерки за безбедност во Тибет


архива

архива

Кинеските власти ги зацврстија мерките за безбедност во Тибет во обид спречат натамошни протести и судири во тој дел на земјата. Роководството на Комунистичката партија во тибетанскот главен град Ласа нареди задушување на, како што се наведува, сепаратистичките активности поттикнати од протераниот духовен лидер Далај Лама. Во минатата недела во Тибет имаше инциденти во кои загинаа неколкумина луѓе.
XS
SM
MD
LG