Достапни линкови

logo-print

Министерот за одбрана Бесими во ОН


Министерот за одбрана Фатмир Бесими

Министерот за одбрана Фатмир Бесими

Министерот за одбрана Фатмир Бесими синоќа во Њујорк се состана со шефот на Мировните операции на Светската организација Едвард Мјул и со шефот на Мисијата на САД во Обединетите нации амбасадорката Розмари ди Карло, со која разговарал за блокадата на Македонија во евроатлантските интеграции. Бесими изјави дека одлуката на Меѓународниот суд на правда во Хаг дека Грција ја прекршила времената спогодба би можела да се искористи како позитивен импулс за решавање на спорот за името, нешто од што би профитирале двете земји, но и НАТО. Сепак, тој додаде дека се уште нема навестувања оти на официјалната агенда на Самитот на НАТО, во мај оваа година во Чикаго, ќе биде додадена и посебна точка за проширување на воениот сојуз.
XS
SM
MD
LG