Достапни линкови

Опожарени помошните простории од црквата „Свети Никола“ во Лабуништа


архивска снимка

архивска снимка

Во пожар што избувна синоќа кај црквата „Свети Никола“ во струшкото село Лабуништа биле опожарени трпезаријата и уште една помошна просторија. Пламените јазици не ја зафатиле црквата. ,,Дополнително ќе се утврдува што е изгорено и дали и кој го подметнал пожарот,, изјави Стефан Димовски, портпарол на СВР Охрид. Во Лабуништа синоќа атмосферата била напната, а жителите велат дека се исплашени и оти сигурно некој однадвор е предизвикувач на овие немили сцени. Веднаш по настанот во Лабуништа, како што не информираа од месното население, пристигнале и преставници на мисијата на ОБСЕ во земјата.
XS
SM
MD
LG