Достапни линкови

logo-print

Завршува мисијата на МААЕ во Иран


Шефот на тимот на МААЕ во Иран Херман Накертс

Шефот на тимот на МААЕ во Иран Херман Накертс

Тимот на нуклеарни експерти од ОН денеска треба да ја заврши својата тридневна мисија во Иран. Тимот од Меѓународната агенција за атомска енергија бараше одговори на прашањата покренати од еден неодамнешен извештај кој укажува дека нуклеарната програма на Иран може да има воени елементи.
Шефот на тимот на МААЕ Херман Накертс го повика Иран да соработува со мисијата, велејќи дека таквата соработка е долго одолговлекувана.
Спикерот на иранскиот Парламент, Али Лариџани, рече дека посетата е „тест“ за МААЕ, и дека Иран ќе соработува доколку Агенцијата е професионална и не служи како алатка на Западот.
XS
SM
MD
LG