Достапни линкови

logo-print

Норвешка осуди двајца мажи за терористички напад на дански весник


Еден од обвинетите Шаван Садек Саед Бујак во судот во Осло

Еден од обвинетите Шаван Садек Саед Бујак во судот во Осло

Судот во норвешкиот град Осло осуди двајца мажи за заговарање на терористички напад против данскиот весник кој објави карикатури од пророкот Мухамед. Водачот на нападот Мајкл Давуд е осуден на 7 години затвор, а неговиот соучесник Шаван Садек Саид Бујак на 5 години затвор.
Третиот обвинет Давид Јакобсен е осуден на помала казна од четири месеци затвор, бидејќи на другите осуденици им помогнал само во набавка на експлозивот.
XS
SM
MD
LG