Достапни линкови

logo-print

Тајланд ја поздрави новата политика на Твитер


Владата на Тајланд ја поздрави како добра идеја одлуката на Твитер да им даде можност на владите да ги блокираат постовите на оваа социјална мрежа во некои земји. Министерот за информации и комуникациска технологија Анудит Накорншап изјави дека владата на Тајланд ,сепак, нема да го цензорира Твитер. Од друга страна, во ноември владата на оваа земја осудила навредливи содржини на интернет против кралското семејство.
Владата ,исто така, побара од Фејсбук да острани 10 илјади страници со, според Талјадската влада, навредлива содржина за момархијата.
Новата политика на Твитер пак, беше критикувана од активисти во светот. Репортери без граници оценија дека идејата дека слободата на изразот се разликува од земја до земја е неприфатлива.
XS
SM
MD
LG