Достапни линкови

logo-print

Јорданскиот крал го поддржува создавањето на независна палестинска држава


Јорданскиот крал Абдула Втори

Јорданскиот крал Абдула Втори

Јорданскиот крал Абдула Втори по посета на Халед Мешаал, лидерот на Хамас изјави дека неговата земја и натаму ќе го поддржува создавањето на независна палестинска држава, а источен Ерусалим да биде нејзин главен град.
За прв пат по 12 години еден лидер на Хамас е во посета на Јордан, откако Мешаал и други лидери на радикалната палестинска група во 1999 година беа протерани од Јордан, наводно поради притисок од САД и Израел.
XS
SM
MD
LG