Достапни линкови

logo-print

Израел ќе ја чисти земјата од нагазни мини


Израелското министерство за одбрана соопшти дека наскоро ќе почне со чистење на југот на земјата од нагазни мини. Според извештајот во март ќе бидат исчистени 60 минирани хектари кај Мртвото море. Планот е да бидат исчистени 32 500 хектари земја.
Одлуката за чистењето на мини е поради несреќата на едно дете кое ја загуби ногата во февруари минатата година.
XS
SM
MD
LG