Достапни линкови

logo-print

Ирачката сунитска коалиција ќе го прекине бојкотот на Парламентот


Членови на ирачката сунитска коалиција

Членови на ирачката сунитска коалиција

Секуларната коалиција кој освои најмногу гласови на изборите во Ирак во 2010 година ќе го запре бојкотот на Парламентот, кој започна во средината на декември во минатата година. Конфликтот меѓу шиитите и сунитите е поради тоа што властите го обвинија сунитскиот потпретседател Тарек ал Хашеми за тероризам и беше издадена потерница за нагово апсење. Хашеми ги негираше обвинувањата и избега во курдски регион во северен Ирак.
XS
SM
MD
LG