Достапни линкови

logo-print

Иранскиот парламент не расправаше за извозот на нафта во ЕУ


Иранските законодавци го одложија гласањето за предлог законот со кој се забранува извоз на нафта во Европа, поради ембаргото на ЕУ за увоз на нафта од земјата. Потпаролот на комисијата за енергија Емад Хосеини изјави дека во Парламентот не стигнала предложената легислатива.
Според Хосеини се уште нема предлог закон, туку само идеја од законодавците која мора да биде разгледана од комисијата за енергија. Тој се надева дека преговорите за подготовка на предлог законот ќе бидат финализирани пред петок.
XS
SM
MD
LG