Достапни линкови

logo-print

Најмалку 19 лица загинаа при немирите во Сирија


Судирите низ Сирија во изминатата година

Судирите низ Сирија во изминатата година

Најмалку 16 војници и три цивили загинаа во денешните судири низ земјата меѓу владините сили и дезертерите, кои се на страната на анти-владините демонстранти. Сириската организација за човекови права со седиште во Лондон соопшти дека десет војници загинале кога бил нападнат нивниот воен конвој во Кансафра во севереозападниот дел на земјата.
Според организацијата тројцата цивили биле убиени при судирот на трупите на режимот и дезертерите на околу 10 километри одалеченост од Дамаск.
XS
SM
MD
LG