Достапни линкови

Уапсени 150 лица на протестите во американскиот град Оукленд


Демонстрациите во Оуклунд во ноември 2011

Демонстрациите во Оуклунд во ноември 2011

Американската полиција соопшти дека уапсила 150 лица, кои учествувале на анти-капиталистичките протести „Окупирај го Волстрит“ во калифорнискиот град Оукленд. Полицијата морала да употреби солзавец и шок гранати за да ги растера демонстрантите. Демонстрантите успеале да влезат во Градското собрание и се обиделе да окупираат и друга зграда.
Дваесетина демонстранти биле уапсени поради тоа што кон полицијата фрлале камења и други предмети, при што тројца полицајци се повредени.
XS
SM
MD
LG