Достапни линкови

logo-print

Меркел очекува Грција да остане во еврозоната


Германскиот канцелар Ангела Меркел

Германскиот канцелар Ангела Меркел

Германскиот канцелар Ангела Меркел во интервју за весникот Билд изјави дека Грција ќе остане во еврозоната и дека земјата нема да ја напушти ниту заедничката европска валута.
Меркел се залага Грција и натаму да биде дел од Унијата, повторувајќи дека Германија треба да го чува еврото и дополнува дека еврозоната има 17 членки и оти очекува тој број да се зголеми.
XS
SM
MD
LG