Достапни линкови

logo-print

Во Пекинг зголемена загаденоста поради употреба на огномет


Прославата на новата кинеска година

Прославата на новата кинеска година

Огнометите со кои се прославуваше кинеската нова година го зголемија нивото на загаденост во главниот град на земјата Пекинг. Градското биро за животна средина соопшти дека одредени честици во воздухот биле за 100 пати во полоша состојба за време на празникот на 22 јануари и по 24 часовната изложеност.
Загриженоста е зголемена и поради употребата на автомобилите и другите извори на загаденост, поради кои градот започна со мерење на честичките кои навлегуваат длабоко во белите дробови и се верува дека претставувата голем ризик по здравјето.
XS
SM
MD
LG