Достапни линкови

logo-print

Иранскиот парламент ќе гласа за извозот на нафта во ЕУ


Танкери со нафта

Танкери со нафта

Иранскиот парламент денеска треба да гласа дали земјата ќе го запре извозот на нафта во ЕУ, нејзиниот втро најголем потрошувач. Мерките се поради одлуката на ЕУ во минатата недела да спроведе ембарго за нафтата која доаѓа од Иран и да го замрзне пристапот на Централната банка.
Санкциите на Унијата се со цел да се казни Иран поради нуклеарната програма, а ќе се спроведат во јули.
XS
SM
MD
LG