Достапни линкови

logo-print

Британија ќе се придржува до планот за повлекување од Авганистан


Дејвид Камерон

Дејвид Камерон

Британскиот премиер Дејвид Камерон потврди дека Обединетото кралство ќе се придржува до планот за повлекување на своите војници од Авганистан до крајот на 2014 година. Камерон ја даде изјавата по средбата со авганистанскиот претседател Хамид Карзаи. Премиерот изјави дека Британија сака да има „долготрајна соработка” со Авганистан и по повлекувањето на британските војници, „до крајот на 2014 година”. Средбата се случува еден ден откако Карзаи се сретна со францускиот претседател Николас Саркози, кога беше постигната согласност за временскиот распоред за предавањето на воените операции во Авганистан. Согласно планот, НАТО треба да ги предаде воените операции на Авганистанската војска во 2013 година.
XS
SM
MD
LG