Достапни линкови

logo-print

Седуммина Сиријски војници убиени во заседа


Неколкумина од поранешните сиријски војници кои се приклучија кон бунтовничкодо движење

Неколкумина од поранешните сиријски војници кои се приклучија кон бунтовничкодо движење

Сиријските државни медиуми јавија дека седуммина војници загинале во заседа. Новинската агенција „Сана” јави дека терористичка група го извршила нападот врз автобусот на војниците во близина на Дамаск. Терминот „терористи” често се употребува кога се мисли на бунтовниците. Инцидентот се случи откако бунтовничи групи на поранешни припадници на сиријската војска им се придружија на анти-владините демонстранти. Сиријските активисти, од друга страна, тврдат дека припадници на војската убиле 11 лица во близина на Дамаск денеска.
XS
SM
MD
LG