Достапни линкови

logo-print

Киргистанските затвореници ги прекинаа протестите


Киргистанските власти соопштија дека речиси сите затвореници го прекинале протестот во знак на незадоволство од затворските услови во земјата. Повеќе од 1.200 затвореници си ги сошија устите во знак на протест. Киргистанскиот омбудсман Сурсунбек Акун изјави дека затворениците „го прекинале протестот откако им било ветено дека нема да има дополнителен притисок од страна на стражарите”. Тој додаде дека протестот продолжил само во женскиот затвор во Степное.
XS
SM
MD
LG