Достапни линкови

logo-print

Лавров во Токио на разговори за Курилските Острови


Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска во Токио се состана со неговиот јапонски колега Коичиро Гемба. Разговорите биле фокусирани врз долгогодишниот територијален спор за Курилските Острови, но како што е соопштено, не бил постигнат напредок. Двајцата министри размениле мислења и за безбедносни прашања, како и за кризата со нуклеарната програма на Северна Кореја.
XS
SM
MD
LG