Достапни линкови

logo-print

Без договор како Косово да биде преставено на регионални форуми


Посредникот од ЕУ во дијалогот Белград-Приштина Роберт Купер разговараше преку видео конференциска врска со шефот на приштинскиот преговарачки тим Едита Тахири, javi српската национална телевизија РТС.
Според косовските медиуми, планираната вчерашна посета на Kупер на Приштина не била одложена само поради лошите временски услови, туку главна причина било што на средбата меѓу Купер и главниот српски преговарач Борислав Стефановиќ во средата во Белград не бил постигнат напредок по прашањето за претставувањето на Косово на регионални форуми.
Наместо во Приштина, Купер и Тахири зборувале преку видео врска и од резултатите на овој разговор ќе зависи дали следната недела посредникот од ЕУ ќе замине на Косово.
XS
SM
MD
LG