Достапни линкови

logo-print

Бан ки Мун бара обнова на дијалогот со Иран


Генералниот секретар на Обединетите нации Бан ки Мун

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан ки Мун

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан ки Мун кој учествува на Светскиот економски форум во Давос денеска побара обнова на разговорите меѓу западните сили и Иран околу нуклеарната програма на таа земја. Тој додаде дека главната одговорност за тоа лежи кај иранските власти. Преговорите се прекинати скоро една година, а оваа изјава на Бан ки Мун доаѓа во моментот кога тим на Меѓународната агенција за атомска енергија замина за Техеран во контрола на иранските нуклеарни постројки.
XS
SM
MD
LG