Достапни линкови

logo-print

Бугарија најави повторен извоз на струја за соседите


Бугарија од денеска ќе го продолжи извозот на електрична енергија кон балканските соседни земји што беше прекинат пред една недела поради штрајк во три рудници за јаглен. Ова денеска го соопшти бугарското министерство за стопанство и енергетика. Меѓу земјите кои увезуваат бугарска струја се Македонија, Србија, Грција и Турција. Бугарија годишно извезува 10 милијарди киловат часови електрична енергија.
XS
SM
MD
LG