Достапни линкови

logo-print

Киднапирани Иранци во Сирија


Иранското министерство за надворешни работи сооопшти дека 11 ирански граѓани биле киднапирани од непозната група во Сирија. Техеран ги повика сириските власти да ги употребат сите мерки за да помогнат во безбедно ослободување на киднапираните. Портпаролот на министерството за надворешни работи Рамин Мехманпараст изјави дека 11-те ирански граѓани биле киднапирани на пат кон Дамаск. Во сличен инцидент во декември минатата година 7 ирански инжинери беа киднапирани во Холмс, Сирија, Сирија е еддна од гладвните арапски сојузници на Иран.
XS
SM
MD
LG