Достапни линкови

logo-print

Обама ја наредил операцијата за спасување на заложниците на сомалиските пирати


Американскиот претседател Барак Обама

Американскиот претседател Барак Обама

Американскиот претседател Барак Обама во писмо до Конгресот соопшти дека тој ја наредил операцијата на 24 јануари за спасување на 32 годишната американка Џесика Бушанан и 60 годишниот Пол Тистед од данска националност. Двајцата беа киндапирани во октомври од група поврзана со сомалиските пирати. Операцијата беше изведена од страна на елитниот тим, кој го спроведе нападот и против Осма Бин Ладен во Пакистан.
XS
SM
MD
LG