Достапни линкови

logo-print

ЕК со мерки против неисполнувањето на стандарди во живинската индустрија


Европската Комисија соопшти дека започнала судска постапка против 13 европски земји кои не ги исполниле стандардите во живинарската индустрија. Според комисијата 47 милиони кокошки од 330 милиони, односно 14 насто се чуваат во нелегални кафези и покрај препораките од пред 12 години за помалку тесни кафези. Од Белгија, Бугарија, Грција, Шпанија, Франција, Италија, како и Кипар, Унгарија, Холандија, Полска, Португалија и Романија е побарано објаснување, кое е првиот чекор кој води кон судска постапка.
XS
SM
MD
LG