Достапни линкови

logo-print

Египет не им дозволува на американски активисти да ја напуштат земјата


Американскиот секретар за транспорт Реј Лахуд

Американскиот секретар за транспорт Реј Лахуд

Египетските власти му забранија на синот на американскиот секретар за транспорт Реј Лахуд и на други американски државјани да ја напуштат земјата, поради зголемените тензии околу рестрикцијата на работата на меѓународните организации за човекови права. Секретарот Лахуд е најпроминентниот републиканец во администрацијата на американскиот претседател Барак Обама.
Неговиот син Сем Лахуд го води Меѓународниот републикански институт во Египет, кој е еден од десете организации во кои безбедносните сили извршија рација.
XS
SM
MD
LG