Достапни линкови

logo-print

Ракометарите носители во баражот за пласман на Светското првенство


Македонската ракометна селекција ќе биде меѓу носителите во баражот за пласман на Светското првенство 2013 година во Шпанија. Во групата со Македонија ќе бидат и репрезентациите на Словенија, Унгарија, Германија, Исланд, Полска и Шведска. Првите бараж натпревари се играат на 9 и 10 јуни, а реваншите се на 16 и 17 јуни. Ждрепката е закажана за 29 јануари во 13 часот.
Пет репрезентации од Европа веќе се квалификуваа за СП и тоа Франција, која ја брани титулата, Шпанија како домаќин и Хрватска, Данска и Србија, како најдобро пласирани репрезентации ЕП.
XS
SM
MD
LG