Достапни линкови

logo-print

Грција останува на тврдите позиции во спорот со името


Демонстрациите во Грција по одлуката на Хашкиот суд на правдата во корист на Макеоднија

Демонстрациите во Грција по одлуката на Хашкиот суд на правдата во корист на Макеоднија

Грчкиот амбасадор Трифон Параскевопулос по вчерашниот состанок на Серверноатлатнскиот совет во Брисел изјави дека Атина во однос на проблемот со името со Македонија и натаму останува на најтврдата позиција „ерга омнес“ за севкупна употреба.
Сите амбасадори позитивно го оценија ангажманот на Македонија во мисијата ИСАФ во Авганистан, како и реформскиот процес и улогата на земјата во обезбедувањето на регионалната стабилност. Според амбасадорите пресудата на Меѓународниот суд на правдата во Хаг треба да се гледа како дополнување за постигнување напредок во спорот со името.
Премиерот Никола Груевски во неговото обраќање пред Советот побара на Самитот во Чикаго на Македонија да и биде доделена покана за членство во НАТО.
XS
SM
MD
LG