Достапни линкови

logo-print

Илјадници лица се собраа во Каиро на одбележувањето на Анти Мубарак револуцијата


Илјадници лица се собраа во Каиро вчера на одбележувањето на првата годишнина од протестите против Хосни Мубарак со кои тој беше сменет од функцијата претседател пред една година. Инспирирани од слични случувања во Тунис луѓето во таа земја излегоа на улица да бараат демократски промени и промена на режимот. Вчера поддржувачите на исламистичките партии и на прореформските сили демонстрираа на различни страни од плоштадот. Едните изјавуваа дека се собрале да ја прослават годишнината, а другите бараа одговорност за убиените демонстранти за време на минатогодишните протести.
XS
SM
MD
LG